Pytania i odpowiedzi

Gładź wapienna AT 307 jest produktem, który służy do uzyskania idealnej gładzi na obrabianej powierzchni. Produkt ten można wyprowadzić na bardzo gładko (tzw. szyba) za pomocą narzędzia z blachy nierdzewnej, zwanego piórem lub kosą lub też za pomocą pacy stalowej. Paca filcowa będzie zupełnie nieskuteczna i po zmoczeniu wodą, ponieważ spowoduje mazanie się gładzi. Gąbka może być natomiast przydatna do uzyskania na powierzchni nałożonej już gładzi mleczka wapiennego (podobnego do tego jakie wyciąga się podczas obróbki gąbką tynków gipsowych). Następnie mleczko to wygładzamy za pomocą pióra.


Zalecany sposób obróbki jest następujący:
-nakładamy pierwszą warstwę gładzi o grubości 1-2mm. Warstwa ta ma za zadanie lekko wyprostować płaszczyznę ściany, związać ewentualne ziarna tynku cementowego i stworzyć podkład pod drugą warstwę. Druga warstwę nakładamy szeroką pacą stalową. Po wstępnym przeschnięciu gładzi (po przyłożeniu ręki gładź nie brudzi ręki) wyrównujemy drobne ślady po narzędziu lub ewentualne nierówności i bąble. Najlepiej jest to zrobić cyklinując ścianę pacą stalową trzymaną pod kątem prostym do płaszczyzny ściany lub innym narzędziem o ostrych krawędziach. Warstwa ta powinna być na tyle sucha, że gładź się lekko osypuje a nie wyrywa.
- przed drugą warstwą dobrze jest przetrzeć ścianę mokrą szmatą w celu usunięcia pyłu. Drugą warstwę nakładamy jak najcieniej, trochę rzadszą gładzią. Warstwę tę można już wygładzać docelowo piórem. W przypadku gdy gładź wiąże i narzędzie zaczyna się ciężko (tempo) poruszać się po płaszczyźnie ściany, zraszamy ją wodą za pomocą spryskiwacza i gładząc piórem uzyskujemy docelową gładkość.
- gładź można również obrabiać papierem ściernym lub siatkami ściernymi, ale o uziarnieniu około 200. Grubsze papiery, będą rysowały powierzchnię gładzi.

Proszę pamiętać, że gładzie są produktami służącymi do nadania powierzchni właściwej gładkości, a nie do jej prostowania. Dlatego też, podłoże do nakładania gładzi należy uprzednio przygotować, uzupełniając dziury i głębsze ubytki w płaszczyźnie ściany.
 

wstecz  wiecej