Hydroizolacje
Nowość - ALPOL AH 753 zaprawa wodoszczelna do basenów
2007-06-27
ALPOL GIPS producent profesjonalnych materiałów chemii budowlanej wprowadził na rynek innowacyjną zaprawę wodoszczelną do basenów.

Zaprawa wodoszczelna ALPOL AH 753 przeznaczona jest do uszczelniania i wykonywania izolacji basenów pływackich, zbiorników wody użytkowej, oczyszczalni ścieków, balkonów, tarasów, dachów oraz ścian piwnic i fundamentów. Szczególnie zalecana w miejscach narażonych na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, wody morskiej, a także substancji agresywnych (siarczanów, chlorków, kwasów, olejów). Można ją nanosić na powierzchnie o skomplikowanych kształtach. Ze względu na szorstkość powstałej powierzchni zalecana do stosowania wszędzie tam, gdzie będą przyklejane wszelkiego rodzaju okładziny ceramiczne (baseny, balkony, tarasy). Składnik systemu hydroizolacji ALPOL AQUA PLUS. Do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków.
Powierzchnie betonowe, ściany murowane piwnic i fundamentów (w pełni wyspoinowane), tynki cementowe, cementowo-wapienne, jastrychy cementowe, podłoża gipsowe.
Podłoże musi być nośne, wolne od zanieczyszczeń, środków antyadhezyjnych. Nowe tynki i betony powinny być związane i wysezonowane. Stare warstwy o słabej przyczepności, kruche i łuszczące się usunąć. Ubytki uzupełnić zaprawą szybkowiążącą ALPOL AZ 130 lub wyrównawczą ALPOL AZ 135. Co najmniej na trzy godziny przed nakładaniem masy podłoże należy pomalować gruntem krzemianowo-polimerowym ALPOL AG 707. Naroża na styku ścian i ścian z podłogą, szczególnie narażone na powstawanie naprężeń, wzmocnić taśmami i narożnikami uszczelniającymi ALPOL, zatapiając ich brzegi w zaprawie ALPOL AH 753. Podłogowe studzienki ściekowe, mocowania balustrad, drabinek, reflektorów i przepusty rurowe uszczelnić odpowiednimi mankietami uszczelniającymi ALPOL wtapiając ich brzegi w zaprawę ALPOL AH 753. Elementy metalowe odrdzewić i odtłuścić oraz zabezpieczyć antykorozyjnie.
Przygotowanie elastycznej, dwuskładnikowej masy wodoszczelnej ALPOL AH 753 do aplikacji, polega na wlaniu do pojemnika składnika płynnego i dosypywaniu składnika proszkowego z jednoczesnym mieszaniem za pomocą wiertarki elektrycznej wolnoobrotowej z mieszadłem koszyczkowym do uzyskania jednorodnej masy (czas mieszania od 3 do 4 minut). Po upływie około 5 minut zaprawę wymieszać ponownie. Składniki w opakowaniu zbiorczym są dobrane w proporcji gotowej do wymieszania. Przy nakładaniu pierwszej warstwy, dla uzyskania konsystencji szlamu, można dodać do 3% wody. Masę uszczelniającą nanosić w co najmniej dwóch warstwach. Pierwszą warstwę o konsystencji szlamu należy nanosić pędzlem lub szczotką malarską, jednocześnie intensywnie wcierając masę uszczelniającą w podłoże. Drugą i kolejne warstwy o konsystencji masy szpachlowej należy nanosić nierdzewną pacą stalową. Należy pamiętać, że każdą następną warstwę można nakładać po związaniu poprzedniej, tj. po ok. 6 godzinach. W celu uniknięcia rys skurczowych nie nanosić jednorazowo zaprawy w ilości większej niż 2 kg/m2. Całkowita grubość izolacji po wyschnięciu, w zależności od zastosowania, powinna wynosić od 2 do 3 mm. Powłokę można obciążać po czasie podanym w tabeli „Dane techniczne”. Okładziny ceramiczne na basenach, tarasach, balkonach i innych powierzchniach poziomych zaleca się przyklejać na klej upłynniony wysoko elastyczny ALPOL AK 516 lub klej upłynniony elastyczny średniowarstwowy ALPOL AK 517. Można również stosować kleje elastyczne: ALPOL AK 512, ALPOL AK 513, ALPOL AK 514, ALPOL AK 515.