Kleje cementowe
Glazura i terakota tylko z marką ALPOL
2007-05-24
Dzięki nowoczesnym produktom chemii budowlanej, płytki ceramiczne, gresowe lub kamienne można śmiało układać nawet na najmniej wdzięcznych podłożach. Nie stwarzają więc problemu ani podłogi ogrzewane, ani materiały drewnopochodne, ani nawet stare ceramiczne okładziny podłogowe lub ścienne. Za sprawą gruntów, zapraw naprawczych i klejów ALPOL płytki będą się w każdym miejscu trzymać jednakowo solidnie. Przygotowanie podłoża to połowa sukcesu. Trwałość okładziny z płytek ceramicznych zależy nie tylko od właściwego doboru i dobrej jakości kleju, ale również od poprawnego przygotowania podłoża. Musi być ono suche, czyste oraz stabilne. Nie mogą znajdować się na nim skupiska pleśni lub grzybów. Podłoże dyskwalifikują wszelkiego rodzaju odspojenia, dziury, spękania, wyszczerbienia. Groźna jest też jego zbyt duża chłonność. Może bowiem powodować odciąganie wody ze świeżego kleju i w konsekwencji zmniejszać przyczepność. Jednak stosując odpowiednio dobrane produkty firmy Alpol Gips, nawet krytyczne lub odkształcalne podłoże bez obaw będzie można wykończyć glazurą, terakotą i kamieniem.
Zaprawę AK 509 można wykorzystywać jako podkład wyrównawczy pod inne kleje z oferty firmy ALPOL GIPS. Może być także stosowana do murowania ścian na cienką spoinę.
Stosowany jest do przyklejania glazury i terakoty na podłoża nośne zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Można go nakładać na tynki cementowe, cementowo-wapienne i wapienne, a także na beton oraz mury ceramiczne, silikatowe bądź z betonu komórkowego.
Nadaje się nie tylko do przyklejania płytek ceramicznych o tradycyjnych wymiarach, ale również wielkowymiarowych, gresowych i kamiennych ( z wyjątkiem kamieni podatnych na odbarwienia). Nadaje się na tynki cementowe, wapienne, cementowo-wapienne, beton oraz mury ceramiczne, silikatowe i z betonu komórkowego. Jest mrozoodporny i elastyczny, a więc można go stosować również na zewnątrz pomieszczeń.
Charakteryzuje się krótkim czasem wiązania. Po wymieszaniu z wodą należy go zużyć w czasie 15 minut. Po naniesieniu kleju na podłoże, w ciągu 10 minut należy przykleić płytki. Spoiny można wykonywać już po 6 godzinach od ułożenia glazury lub terakoty. Po takim samym czasie można też wejść na wykończoną płytkami podłogę. Jak widać, jest to klej szczególnie polecany wówczas, gdy jest wymagany szybki postęp robót.
Jest klejem zalecanym do przyklejania tradycyjnych i wielkowymiarowych płytek ceramicznych oraz płytek kamiennych (z wyjątkiem kamieni podatnych na przebarwienia) do podłoży krytycznych, zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń (na tarasach, balkonach oraz podłogach ogrzewanych). Nadaje się nawet na podłoża asfaltowe, anhydrytowe oraz na stare okładziny z płytek ceramicznych. Czas, po którym można spoinować płytki i chodzić po nich wynosi 48 godzin, a zużycie kleju wynosi 1 kg/m² w przypadku warstwy grubości 1 mm.
Jest to klej produkowany na bazie białego cementu. Zalecany jest do przyklejania płytek z marmuru, piaskowca i granitu oraz innych kamieni podatnych na przebarwienia, a także do łączenia pustaków szklanych. Klej ten można stosować wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, także na podłoża krytyczne i odkształcalne. Czas, po którym można spoinować płytki i chodzić po nich wynosi 48 godzin. Zużycie kleju nie przekracza 1 kg/m² w przypadku warstwy grubości 1 mm.
Polecany przede wszystkim do przyklejania płytek gresowych, klinkierowych, kamiennych oraz wielkowymiarowych płytek z ceramiki tradycyjnej. Nie powinien być jednak wykorzystywany do mocowania płytek z kamieni podatnych na przebarwienia. Nadaje się na wszystkie podłoża mineralne w tym podłoża krytyczne i odkształcalne. Zużycie, przyczepność i czas schnięcia ma podobne jak klej ALPOL AK 514.
|
||