Kleje cementowe
Glazura i terakota tylko z marką ALPOL
2007-05-24

Dzięki nowoczesnym produktom chemii budowlanej, płytki ceramiczne, gresowe lub kamienne można śmiało układać nawet na najmniej wdzięcznych podłożach. Nie stwarzają więc problemu ani podłogi ogrzewane, ani materiały drewnopochodne, ani nawet stare ceramiczne okładziny podłogowe lub ścienne. Za sprawą gruntów, zapraw naprawczych i klejów ALPOL płytki będą się w każdym miejscu trzymać jednakowo solidnie. Przygotowanie podłoża to połowa sukcesu. Trwałość okładziny z płytek ceramicznych zależy nie tylko od właściwego doboru i dobrej jakości kleju, ale również od poprawnego przygotowania podłoża. Musi być ono suche, czyste oraz stabilne. Nie mogą znajdować się na nim skupiska pleśni lub grzybów. Podłoże dyskwalifikują wszelkiego rodzaju odspojenia, dziury, spękania, wyszczerbienia. Groźna jest też jego zbyt duża chłonność. Może bowiem powodować odciąganie wody ze świeżego kleju i w konsekwencji zmniejszać przyczepność. Jednak stosując odpowiednio dobrane produkty firmy Alpol Gips, nawet krytyczne lub odkształcalne podłoże bez obaw będzie można wykończyć glazurą, terakotą i kamieniem.

Grunt, to dobry grunt
Przed przystąpieniem do układania płytek, podłoże trzeba oczyścić z kurzu, tłustych plam, resztek farby, zaprawy lub innych substancji mogących negatywnie wpływać na przyczepność kleju. W przypadku podłoży chłonnych trzeba zmniejszyć jego nasiąkliwość stosując grunt do chłonnych podłoży ALPOL AG 703. Polecamy go do wszystkich podłoży mineralnych. Natomiast grunt głęboko penetrujący Alpol AG 700 zalecamy do wzmacniania podłoży. Grunty ALPOL są łatwe do nanoszenia, najlepiej do tego celu nadają się szerokie pędzle ławkowce lub szczotki malarskie. Oba grunty szybko wysychają i można je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Grunty ALPOL AG 700 i ALPOL AG 703 są bardzo ekonomiczne. Wystarczy 0,1-0,3 kg, by jedna warstwą pokryć powierzchnię 1m².

Zaprawy do szybkich napraw
Podłoża, na których mają być ułożone płytki, często nie mają wystarczającej nośności. Stare tynki lub wylewki podłogowe niejednokrotnie są odspojone od podłoża. Wskazuje na to głuchy odgłos w czasie ich opukiwania. Odspojone tynki i podkłady podłogowe trzeba skuć i ułożyć nowe. Jeśli jednak powierzchnia odspojenia nie jest duża wystarczy po skuciu wypełnić ubytek zaprawą. Podobnie należy postępować z wszelkimi innymi nierównościami, dziurami lub pęknięciami podłoża zarówno na ścianach jak i podłogach. Do tego celu doskonale nadaje się zaprawa murarska ALPOL AZ 104. Można jej używać przez 2 godziny od rozrobienia, do napraw wszystkich podłoży mineralnych, w tym również kamiennych bądź silikatowych. Znacznie szybciej wiąże zaprawa szybkowiążąca ALPOL AZ 130, polecana również do napraw podłoży. Po przygotowaniu trzeba ją zużyć w czasie 30 minut, a w ciągu 3 godzin następuje koniec wiązania. Zaprawa ta, polecana jest ponadto do mocowania kotew w fundamentach, słupów w stopach kielichowych, a także do murowania w niskich temperaturach (powyżej -2°C). Obie zaprawy, po 28 dniach od nałożenia wykazują wytrzymałość na ściskanie powyżej 15 MPa.

Kleje cementowe
Firma ALPOL GIPS ma w swojej ofercie różne zaprawy klejące i kleje, którymi można przyklejać niemal wszystkie materiały okładzinowe. W celu ułatwienia doboru najwłaściwszego produktu do konkretnego zastosowania zaprezentujemy poszczególne rodzaje zapraw i klejów:


Zaprawa klejowa ALPOL AK 509 (klasa C1)

Zaprawę AK 509 można wykorzystywać jako podkład wyrównawczy pod inne kleje z oferty firmy ALPOL GIPS. Może być także stosowana do murowania ścian na cienką spoinę.


Klej do glazury ALPOL AK 510 (klasa C1T)

Stosowany jest do przyklejania glazury i terakoty na podłoża nośne zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Można go nakładać na tynki cementowe, cementowo-wapienne i wapienne, a także na beton oraz mury ceramiczne, silikatowe bądź z betonu komórkowego.


Klej do gresu ALPOL AK 511 (klasa C1T)

Nadaje się nie tylko do przyklejania płytek ceramicznych o tradycyjnych wymiarach, ale również wielkowymiarowych, gresowych i kamiennych ( z wyjątkiem kamieni podatnych na odbarwienia). Nadaje się na tynki cementowe, wapienne, cementowo-wapienne, beton oraz mury ceramiczne, silikatowe i z betonu komórkowego. Jest mrozoodporny i elastyczny, a więc można go stosować również na zewnątrz pomieszczeń.


Klej szybkowiążący ALPOL AK 512 (klasa C2F)

Charakteryzuje się krótkim czasem wiązania. Po wymieszaniu z wodą należy go zużyć w czasie 15 minut. Po naniesieniu kleju na podłoże, w ciągu 10 minut należy przykleić płytki. Spoiny można wykonywać już po 6 godzinach od ułożenia glazury lub terakoty. Po takim samym czasie można też wejść na wykończoną płytkami podłogę. Jak widać, jest to klej szczególnie polecany wówczas, gdy jest wymagany szybki postęp robót.


Klej elastyczny ALPOL AK 513 (klasa C2TE)

Jest klejem zalecanym do przyklejania tradycyjnych i wielkowymiarowych płytek ceramicznych oraz płytek kamiennych (z wyjątkiem kamieni podatnych na przebarwienia) do podłoży krytycznych, zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń (na tarasach, balkonach oraz podłogach ogrzewanych). Nadaje się nawet na podłoża asfaltowe, anhydrytowe oraz na stare okładziny z płytek ceramicznych. Czas, po którym można spoinować płytki i chodzić po nich wynosi 48 godzin, a zużycie kleju wynosi 1 kg/m² w przypadku warstwy grubości 1 mm.


Klej do marmuru elastyczny biały ALPOL AK 514 (klasa C2TE)

Jest to klej produkowany na bazie białego cementu. Zalecany jest do przyklejania płytek z marmuru, piaskowca i granitu oraz innych kamieni podatnych na przebarwienia, a także do łączenia pustaków szklanych. Klej ten można stosować wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, także na podłoża krytyczne i odkształcalne. Czas, po którym można spoinować płytki i chodzić po nich wynosi 48 godzin. Zużycie kleju nie przekracza 1 kg/m² w przypadku warstwy grubości 1 mm.


Klej do gresu elastyczny ALPOL AK 515 (klasa C2T)

Polecany przede wszystkim do przyklejania płytek gresowych, klinkierowych, kamiennych oraz wielkowymiarowych płytek z ceramiki tradycyjnej. Nie powinien być jednak wykorzystywany do mocowania płytek z kamieni podatnych na przebarwienia. Nadaje się na wszystkie podłoża mineralne w tym podłoża krytyczne i odkształcalne. Zużycie, przyczepność i czas schnięcia ma podobne jak klej ALPOL AK 514.


Potwierdzeniem znakomitej jakości marki ALPOL jest zadowolenie Klientów wyrażone coraz większym zainteresowaniem i zastosowaniem wymienionych materiałów w pracach budowlanych. Potwierdziły to w praktyce znakomite parametry techniczne i stabilna jakość uzyskana dzięki nowoczesnej technologii produkcji oraz stałej kontroli laboratoryjnej. Wszystkie kleje spełniają wymagania normy PN-EN 12004:2002.