Systemy hydroizolacji
Jak uniknąć problemów związanych z wilgocią w łazience
2007-06-11
Obecnie przestrzeń łazienki dedykowana jest relaksowi, gdzie można odświeżać nie tylko ciało, ale także umysł. Łazienka to miejsce, w którym rozpoczynamy naszą aktywność, a po trudach dnia zażywamy relaksu. Piękna i dobrze zaprojektowana przestrzeń, odpowiedni dobór materiałów i wyposażenia mogą wprowadzić nas w dobry nastrój.

Łazienki i salony kąpielowe stają się coraz bardziej różnorodne. Inwestorzy i projektanci mają do dyspozycji bogactwo materiałów ściennych i podłogowych, w różnych stylach, kolorystyce, co przyczynia się do uatrakcyjnienia wnętrza. Jednakże ww miejsca są to tzw. pomieszczenia mokre, w których woda może być rozlewana na posadzkę, a ściany mogę ulec zawilgoceniu wskutek rozpryskiwania wody lub skraplania pary wodnej. Okładziny wykonane z gresu czy płytek ceramicznych same w sobie są szczelne. Jednakże woda poprzez niewłaściwie wykonane fugi oraz w miejscach przejść instalacji wodno-kanalizacyjnej może przeniknąć do warstw znajdujących się pod płytkami, doprowadzając do ich zawilgocenia. Konsekwencją tego może być zagrzybienie, wymywanie spoiwa, wykwity, odspojenie płytek oraz zniszczenie podłoża. Z powyższych względów w wilgotnych i mokrych strefach łazienki wymagane jest właściwe uszczelnienie. Ważny jest więc nie tylko dobór właściwych materiałów okładzinowych, ale przede wszystkim zabezpieczenie podłoża przed wilgocią. Uchroni to nasze łazienki przed dodatkowymi kosztami związanymi z remontem tych pomieszczeń lub po prostu zalaniem naszych sąsiadów. Wybór właściwej hydroizoloacji, będzie gwarancją, że nasze salony łazienkowe na długo pozostaną piękne i estetyczne. Zadaniem systemu hydroizolacji jest zapewnienie kompleksowego wykonania uszczelnienia przeciwwilgociowego w łazienkach, ubikacjach i salonach kąpielowych. Np. system ALPOL HYDRO PLUS przeznaczony do izolacji powierzchni poziomych i pionowych pod okładzinami wymagającymi spoinowania, czyli wykonanymi z płytek ceramicznych, marmuru, gresu itp. Elementy wchodzące w skład systemu ALPOL HYDRO PLUS zapewniają łatwość stosowania, brak negatywnego oddziaływania na środowisko oraz gwarancję pełnego zabezpieczenia przeciwwilgociowego. Prawidłowe wykonanie hydroizolacji podokładzinowej, ogranicza degradację podłoża pod względem mechanicznym tzw. odspojenia płytek oraz biologicznym, czyli zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów.

System ALPOL HYDRO PLUS oparty jest na następujących produktach: do hydroizolacji (grunt krzemianowo-polimerowy do podłoży mineralnych ALPOL AG 707 i folia hydroizolacyjna ALPOL AH 751); do przyklejania okładzin (kleje cementowe w zależności od podłoża i warunków pracy: klej uelastyczniony do gresu ALPOL AK 511, klej szybkowiążący elastyczny ALPOL AK 512, klej elastyczny ALPOL AK 513, klej do marmuru elastyczny biały ALPOL AK 514, klej do gresu elastyczny ALPOL AK 515, klej upłynniony wysoko elastyczny ALPOL AK 516, klej upłynniony elastyczny średniowarstwowy do okładzin ceramicznych ALPOL AK 517; do wypełniania fug między płytkami (kolorowe spoiny cementowe do fug wąskich od ALPOL AS 210 do ALPOL AS 295 oraz fug szerokich od ALPOL AS 200 do ALPOL AS 287; zaprawa epoksydowa do spoinowania szara ALPOL AH 760); materiały pomocnicze (taśma uszczelniająca, narożniki, mankiety, sznury dylatacyjne, silikony).