Wadliwie wykonanie oceny i przygotowania podłoża może spowodować poważne konsekwencje, z awarią spowodowaną odspojeniem ocieplenia włącznie. Ocenę stanu podłoża powinna przeprowadzić uprawniona osoba, a zalecenia zawarte w dokumentacji technicznej należy bezwzględnie zrealizować.
Podłoże do wykonania ocieplenia w systemie ALPOL TERMO BIS powinno być:
- nośne, suche i oczyszczone z luźnych cząstek i słabo przylegających powłok
- wolne od zanieczyszczeń biologicznych i chemicznych
- wystarczającej przyczepności
Ściany budynków nowowznoszonych
Nowe betony i tynki muszą być związane i wysezonowane. Ewentualne ubytki i uszkodzenia należy naprawić np. przy użyciu zaprawy wyrównawczej ALPOL AZ 135. Jeżeli podłoże charakteryzuje się wysoką chłonnością, konieczne jest zagruntowanie go gruntem ALPOL AG 700 lub ALPOL AG 703. W przypadku podłoży gładkich i niechłonnych należy zastosować grunt kontaktowy ALPOL AG 702.
Ściany budynków istniejących nie ocieplone
W przypadku wykonywania robót na istniejących, już otynkowanych lub pomalowanych ścianach, projektant powinien dokonać oceny wytrzymałości podłoża na rozciąganie. Nie może ono być niższe niż 0,08 MPa. Jeżeli istnieją wątpliwości co do jakości podłoża, należy sprawdzić jego wytrzymałość na rozciąganie metodą „pul off”.
W przypadku konieczności wzmocnienia podłoża lub oczyszczenia jego powierzchni można podjąć próbę wykonania następujących działań.
- w celu usunięcia kurzu i luźno przylegających zanieczyszczeń - zmyć elewację wodą pod ciśnieniem
- w celu wzmocnienia porowatego lub osypliwego podłoża mineralnego - użyć gruntu ALPOL AG 700
- w celu usunięcia wykwitów solnych, rdzy, plam oleju lub tłuszczu - użyć czyścika ALPOL AI 770
- w celu usunięcia zanieczyszczeń pochodzenia biologicznego - użyć preparatu biobójczego ALPOL AI 790
Jeżeli wytrzymałość podłoża jest zbyt niska i nie ma możliwości jego skutecznego oczyszczenia i wzmocnienia, wszystkie słabe, zanieczyszczone lub odspajające się powłoki malarskie i tynkarskie powinny być usunięte mechanicznie przez skucie, szlifowanie, szczotkowanie lub poprzez zmycie wodą pod ciśnieniem.
Ściany budynków istniejących z ociepleniem
Podstawą do oceny technicznej podłoża i podjęcia decyzji o wykonaniu oraz sposobie wykonania dodatkowego ocieplenia, powinna być w tym przypadku szczegółowa inwentaryzacja i diagnostyka istniejącego systemu ociepleń. Powinna ona obejmować:
- Przegląd i analizę zachowanej dokumentacji projektowej i wykonawczej istniejącego ocieplenia, tj. projektu technicznego, dziennika budowy, dokumentacji fotograficznej. Jeżeli taka dokumentacja jest dostępna, należy ustalić rodzaj zastosowanego systemu i jego elementy składowe, sposób mocowania systemu i ewentualnie rozmieszczenie, rodzaj i parametry łączników mechanicznych.
- Wykonanie odkrywek o wymiarach ok. 1m x 1m w celu ustalenia czy wykonane ocieplenie jest zgodne z zachowaną dokumentacją techniczną i czy spełnia wymagania zawarte w instrukcji zastosowanego systemu. W przypadku braku możliwości identyfikacji systemu lub braku takiej instrukcji można wykorzystać instrukcję systemu ALPOL EKO PLUS, instrukcję systemu ALPOL TERMO BIS lub instrukcję Wytyczne wykonawstwa, oceny i odbioru robot elewacyjnych z zastosowaniem zewnętrznych, zespolonych systemów ocieplenia ścian wydaną przez Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO). W szczególności należy zwrócić uwagę na rodzaj i stan podłoża pod istniejącym ociepleniem, efektywną powierzchnię klejenia i rozmieszczenie kleju którym przyklejono styropian oraz rozmieszczenie łączników mechanicznych. Ilość i miejsca wykonania odkrywek powinien ustalić projektant lub rzeczoznawca budowlany biorąc pod uwagę konstrukcję, charakter i układ architektoniczny budynku. W typowych przypadkach, co najmniej po dwie odkrywki należy wykonać na różnych wysokościach na ścianach różniących się konstrukcją (np. ściany z oknami i ściany szczytowe) lub usytuowaniem względem stron świata.
- Wykonanie pomiarów, w szczególności sprawdzenie odchyłek od pionu i płaszczyzny powierzchni istniejącego ocieplenia oraz wykonanie badań wytrzymałościowych, tj. sprawdzenie przyczepności pomiędzy poszczególnymi warstwami istniejącego ocieplenia. Sposób przeprowadzenia badań, oraz parametry i cechy, które podlegają ocenie diagnostycznej, opisuje szczegółowo instrukcja Ocieplenia na ocieplenia - zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS opracowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO), dostępna na stronie internetowej www.alpol.pl oraz www.systemyocieplen.pl.
Wyniki inwentaryzacji istniejącego ocieplenia są podstawą do ustalenia czy można, a jeżeli tak to w jaki sposób, mocować na nim płyty izolacyjne nowego systemu. W przypadku gdy stan istniejącego ocieplenia wykazuje nieprawidłowości, decyzję co do dalszego postępowania podejmuje projektant lub rzeczoznawca budowlany. Powinien on kierować się następującymi wytycznymi:
- W przypadku braku klejenia obwodowo-punktowego istnieje zagrożenie, że układ nie spełnia wymogów w zakresie nierozprzestrzeniania ognia od strony elewacji (NRO). W takim przypadku istniejące ocielenie powinno zostać całkowicie zdemontowane.
- W przypadkach zbyt niskiej wytrzymałości podłoża pod istniejącym ocieleniem, zbyt małej efektywnej powierzchni klejenia płyt izolacyjnych, zbyt niskiej przyczepności kleju do podłoża lub do styropianu, zbyt niskiej wytrzymałości styropianu na rozciąganie, zalecany jest całkowity demontaż istniejącego systemu.
- W przypadku zbyt niskiej przyczepności międzywarstwowej istniejącego systemu (przyczepności warstwy zbrojonej (klej + siatka) do styropianu oraz/lub przyczepności tynku dekoracyjnego do warstwy zbrojonej), należy rozważyć całkowite lub częściowe usunięcie warstwy wierzchniej, tj. warstwy zbrojonej i tynku lub samego tynku.
- W przypadku gdy ocena istniejącego ocieplenia wskazuje na możliwość wykonania na nim dodatkowego ocieplenia, należy zalecić co najmniej zmycie i oczyszczenie jego powierzchni. W przypadku występowania na powierzchni korozji biologicznej lub innych trudnych do usunięcia zanieczyszczeń, należy podjąć działania identyczne z opisanymi w punkcie dotyczącym ścian budynków istniejących bez ocieplenia.